Založ si blog

Nie je knižnica ako knižnica

Myslím si, že mám oproti väčšine ostatných ľudí výhodu v tom, že moja práca je pre mňa zároveň aj koníčkom. Už od detských rokov ma bavili zaujímavé a pekné veci a akosi prirodzene som sa potom dal na štúdium dizajnu a architektúry. Svojich znalostí a skúseností sa teraz snažím využívať pri cestách po slovenskom aj za hranicami a vždy som rád, keď ma niekde príjemne prekvapí niečo nové a inšpirujúceho.

Pred pár rokmi ma takto napríklad uchvátila budova filologickej knižnice Slobodnej univerzity v nemeckom Berlíne. Aj keď samozrejme používam pri práci počítač a internet, som toho názoru, že papierová kniha je a dlho ešte bude základom nášho ľudského poznania. Preto som sa po návšteve Berlína rozhodol preskúmať bližšie aj ďalšie podobné stavby vo svete. Tiež medzi knižnicami sa totiž nájdu naozajstné architektonické skvosty.

Na jednom z predných miest v mojom rebríčku zostáva už spomínaná univerzitnú knižnicu literatúry. Prezýva sa jej “berlínsky mozog”, pretože má tvar podobný lebke a vnútorné usporiadanie ochodzí s regálmi pripomína záhyby mozgovej kôry. V tých je potom k dispozícii čitateľom na 800 tisíc knižných zväzkov. Inak  ekologickému domu sa dá vytknúť snáď len menšie množstvo prirodzeného denného svetla medzi regálmi. Jedinečný zážitok pri prechádzaní budovy otvorené v roku 2005 má na svedomí slávny britský architekt Norman Foster. Jeho štúdio je podpísané pod radom významných moderných objektov po celom svete, okrem iného aj pod prebiehajúce výstavbou jednej z veží nového Svetového obchodného centra v New Yorku.

Som predovšetkým vyznávačom súdobých moderných tvarov, ale viem oceniť aj umenie našich predkov. Preto patrí k architektonickým počinom, ktoré mám rád, aj Knižnica George Peabodyho v Baltimore na východnom pobreží USA. Knižky si tu ľudia požičiavajú už od roku 1878. Terajšia čast Univerzity Johna Hopkinsa bola postavená podľa plánov Edmunda G. Linda a za pozretie stojí hlavne jej originálny interiér, zdobený kovaným liatinovým zábradlím. Za svoj vznik vďačí knižnica zámožnému obchodníkovi a filantropov Georgi Peabodymu. Ten ju nechal vybudovať ako súčasť verejného vzdelávacieho inštitútu , ktorý založil a financoval .

Podobne ako baltimorští občania pred takmer jedným a pol storočím ohromene pozerali na šesť poschodí umeleckého kovania nad ich hlavami, tak aj ja dnes vzhlížím k Centru vzdelávania v meste Orestad v dánskej Kodani. Z jeho pôsobivých línií v otvorenom vnútornom priestore som naozaj nadšený. Žiadne bariéry medzi jednotlivými miestnosťami, žiadne zbytočné múry a pomyselné hranice medzi ľuďmi vo vnútri. Autormi tohto mimoriadneho diela sú členovia kodanského štúdia 3XN. Tak nejako si predstavujem prínos kvalitné súčasnej architektúry, užitočné aj krásne na pohľad.

Vo výpočte mojich obľúbených BIBLIOTÉKA samozrejme nemôžem zabudnúť na tú vôbec najmilšiu. Je ňou moja vlastná knižnica 🙂 plná mojej obľúbené literatúry. Tak hor sa do knižníc, tých verejných, i tých domácich !

Čierna a biela

24.02.2014

Aj keď niekto môže namietať, že strohá kombinácia čiernej a bielej farby patrí tak maximálne na kachličkovou podlahu verejných záchodov, ja si to až tak nemyslím. Medzi týmito dvomi protipólmi viac »

Moje pracovný kútik

23.01.2014

Na rozdiel od mnohých iných ľudí mám to šťastie, že moja práca je pre mne zároveň aj zábavou a vlastne aj koníčkom. Vedľa svojich vlastných zákaziek robím tiež niektoré akcie pre jedno viac »

Život so žalúdkom na vode

03.01.2014

Ak si myslíte, že v nasledujúcom texte nájdete spoveď notorického alkoholika, ktorý má kvôli svojej celoživotnej záľube žalúdok neustále " na vode", teda poriadne rozhojdaný, ste veľa viac »

jedlo, tanier, mäso, zelenina, jedenie, strava, hody, obed, večera, stolovanie,

Litva žiada jednotné štandardy pre značkové potraviny v EÚ

20.09.2017 07:33

Litovský minister poľnohospodárstva Bronius Markauskas vyzval na zavedenie jednotných štandardov pre značkové potraviny v Európskej únii.

Fico, Tusk,  Juncker

Slovensko si vynútilo západnú kolu a sušienky

20.09.2017 07:00

Kritika Slovenska a ďalších krajín strednej Európy na dvojakú kvalitu potravín začína prinášať prvé zmeny.

Mexiko, zemetrasenie,

VIDEO: Zemetrasenie v Mexiku strhávalo domy. Vyžiadalo si najmenej 150 obetí

19.09.2017 22:38, aktualizované: 20.09.2017 06:25

Zemetrasenie udrelo presne v deň, keď si krajina pripomínala ničivé zemetrasenie s magnitúdou 8,1, ktoré v roku 1985 pripravilo o život minimálne päťtisíc ľudí.

Nemecko, diaľnica, mýto, auto, autá, diaľnice

Vo Frankfurte našli bombu z vojny, zatvoria letisko aj diaľnicu

19.09.2017 21:54

Nevybuchnutú bombu našli robotníci pri výkopových prácach spojených s výstavbou novej podzemnej dráhy vedúcej na letisko.

designlucky

Nielen dalšia stránka na Pravdě :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 6477x
Priemerná čítanosť článkov: 1080x

Autor blogu

Kategórie