Založ si blog

Čierna a biela

Aj keď niekto môže namietať, že strohá kombinácia čiernej a bielej farby patrí tak maximálne na kachličkovou podlahu verejných záchodov, ja si to až tak nemyslím. Medzi týmito dvomi protipólmi sa totiž dá aj výborne bývať. Je však potrebné oba starostlivo a citlivo zladiť. Potom môžu byť aj tieto farby zdrojom dobrej nálady a príjemnej atmosféry, ako som mal možnosť na vlastné oči spoznať.

 

Psy vraj vidia čiernobielo, ale ich mozog rozozná toľko odtieňov šedej, že jednotlivé farby vnímajú a rozlišujú. A podobne môžeme k zdanlivo nezlučiteľné kombinácii pristupovať aj my. Navštívil som nedávno kamaráta dizajnéra, ktorý dostal za úlohu navrhnúť interiér panelákovej garsonky práve len za použitia čiernej a bielej farby. Nad úpravami potom aj dohliadal a so svojím dielom sa mi pochválil. A ja som popravde žasol.

 

Malá predsienka je pochopiteľne kvôli optickému zväčšeniu priestoru takmer celá biela. Čierne sú len vešiaky, botník a dekorácie na steny. A tiež vtipný motív na dlaždičky ách, pripomínajúce „ufónov“ z praveku počítačových hier. Do kuchyne sa  z predsiene vchádza úzkou chodbičkou, okolo sú dvere na WC a vstavané skrine. Tiež tu kvôli nedostatku svetla prevažuje biela farba, len kombinácia na podlahe je opačná, biely panáci na čiernom poli. Vyzerá to mimochodom tiež výborne.

 

Z väčšiny do černa je iba toaleta prepojená so sprchovacím kútom. Bielu farbu nájdeme len na vani, umývadle, záchodovej mise a na niekoľkých náhodne umiestnených obkladačkách a dlaždiciach. Kúpeľňové skrinky majú biele iba úchyty a zaujímavo riešené osvetlenie dodáva celému priestoru až magický nádych.

 

Viac čiernej farby prevažuje aj v kuchynskom kúte. Podlahu pretína len kľukatá čiara bielych dlaždíc, linka a pracovné plochy sú čierne a s nimi kontrastuje snehobiely rohový digestor. Obkladačky potom tvoria klasickú šachovnicu. Kvôli maximalizácii potenciálu malého bytu nechal kamarát zbúrat časť pôvodnej priečky, oddeľujúcej kuchyňu od obývacej miestnosti, a urobil z nej akýsi barový pult. Ten pohodlne nahrádza jedálenský stôl a na stoličkách sa musí naozaj super raňajkovať. Osvetlenie kuchyňského priestoru majú na starosti bodové LED svetlá, ešte pridávajúce už tak nezvyčajne riešenému interiéru na zvláštnosti.

 

Čierna podlaha kuchyne za pomoci kombinácie dlaždíc akoby plynule prechádzala do bielej laminátové podlahy v obývačke. Tá opäť nie je príliš veľká, je však v bielej farbe, čo ju aspoň opticky zväčšuje. Čiernobielu obývaciu stenu vrátane konferenčného stolíka dopĺňa čierna rozkladacia sedacia súprava, slúžiaci v noci ako posteľ. Posledným kúskom nábytku je čierny stolík na prácu s počítačom doplnený modernou dizajnovou stoličkou. Koberec pod stolíkom potom pripomína zrnenie televíznej obrazovky.

 

Stena za obývacím setom bola ponechaná čisto biela farba, na tú protiľahlú, pred ktorou stojí sedačka, si majitelia bytu priali vytvoriť niečo neobvyklé. Tvorca interiéru im tam preto nechal namaľovať čiernobiely výjav z diela legendárneho poľského autora komiksov Grzegorze Rosińského .Po jeho zhliadnutí boli vraj nadšený a ja tiež. Pôsobivú čiernu dekoráciu na bielom podklade najdeme tiež na múriku baru, kde bola zvolená rozmerná samolepka s abstraktným motívom.

 

Musím priznať, že z maličkého bytu som odchádzal ohromený. Za pomocou iba dvoch najzákladnejších farieb sa dá vykúzliť naozaj príjemné miesto k žitiu. Trošku som majiteľom závidel a ešte dlho do noci si v štvorcovej sieti grafického programu skúšal najrôznejšie čiernobiele kombinácie.

Nie je knižnica ako knižnica

05.02.2014

Myslím si, že mám oproti väčšine ostatných ľudí výhodu v tom, že moja práca je pre mňa zároveň aj koníčkom. Už od detských rokov ma bavili zaujímavé a pekné veci a akosi prirodzene viac »

Moje pracovný kútik

23.01.2014

Na rozdiel od mnohých iných ľudí mám to šťastie, že moja práca je pre mne zároveň aj zábavou a vlastne aj koníčkom. Vedľa svojich vlastných zákaziek robím tiež niektoré akcie pre jedno viac »

Život so žalúdkom na vode

03.01.2014

Ak si myslíte, že v nasledujúcom texte nájdete spoveď notorického alkoholika, ktorý má kvôli svojej celoživotnej záľube žalúdok neustále " na vode", teda poriadne rozhojdaný, ste veľa viac »

Marco Bucci

Zrútený Morandiho most nahradí projekt janovského architekta za 200 mil. eur

18.12.2018 21:47

Projekt Renza Piana (81) budú realizovať tri talianske spoločnosti.

Charles Michel

Belgický premiér Michel pre Marrakéš rezignoval

18.12.2018 20:46

Ešte večer ju odovzdá do rúk kráľa Filipa.

Jozef Bíreš

Bíreš: Rakúšania sa mýlia, že jedia to, čo Slováci

18.12.2018 20:00

Rumunsko, ktoré bude od januára predsedať Rade Európy, by mohlo anulovať rakúsky postoj, nepovažovať dvojakú kvalitu potravín za nekalú praktiku.

obálka, dopis, kuriér, pošta, správa, e-mail

Slovenské poštové známky získali v roku 2018 rekordný počet ocenení

18.12.2018 19:24

V súťaži o najkrajšiu známku sveta sa poštová známka Umenie: Oltár sv. Jakuba v Levoči umiestnila na 2. mieste.

designlucky

Nielen dalšia stránka na Pravdě :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 7411x
Priemerná čítanosť článkov: 1235x

Autor blogu

Kategórie