Založ si blog

Čierna a biela

Aj keď niekto môže namietať, že strohá kombinácia čiernej a bielej farby patrí tak maximálne na kachličkovou podlahu verejných záchodov, ja si to až tak nemyslím. Medzi týmito dvomi protipólmi sa totiž dá aj výborne bývať. Je však potrebné oba starostlivo a citlivo zladiť. Potom môžu byť aj tieto farby zdrojom dobrej nálady a príjemnej atmosféry, ako som mal možnosť na vlastné oči spoznať.

 

Psy vraj vidia čiernobielo, ale ich mozog rozozná toľko odtieňov šedej, že jednotlivé farby vnímajú a rozlišujú. A podobne môžeme k zdanlivo nezlučiteľné kombinácii pristupovať aj my. Navštívil som nedávno kamaráta dizajnéra, ktorý dostal za úlohu navrhnúť interiér panelákovej garsonky práve len za použitia čiernej a bielej farby. Nad úpravami potom aj dohliadal a so svojím dielom sa mi pochválil. A ja som popravde žasol.

 

Malá predsienka je pochopiteľne kvôli optickému zväčšeniu priestoru takmer celá biela. Čierne sú len vešiaky, botník a dekorácie na steny. A tiež vtipný motív na dlaždičky ách, pripomínajúce “ufónov” z praveku počítačových hier. Do kuchyne sa  z predsiene vchádza úzkou chodbičkou, okolo sú dvere na WC a vstavané skrine. Tiež tu kvôli nedostatku svetla prevažuje biela farba, len kombinácia na podlahe je opačná, biely panáci na čiernom poli. Vyzerá to mimochodom tiež výborne.

 

Z väčšiny do černa je iba toaleta prepojená so sprchovacím kútom. Bielu farbu nájdeme len na vani, umývadle, záchodovej mise a na niekoľkých náhodne umiestnených obkladačkách a dlaždiciach. Kúpeľňové skrinky majú biele iba úchyty a zaujímavo riešené osvetlenie dodáva celému priestoru až magický nádych.

 

Viac čiernej farby prevažuje aj v kuchynskom kúte. Podlahu pretína len kľukatá čiara bielych dlaždíc, linka a pracovné plochy sú čierne a s nimi kontrastuje snehobiely rohový digestor. Obkladačky potom tvoria klasickú šachovnicu. Kvôli maximalizácii potenciálu malého bytu nechal kamarát zbúrat časť pôvodnej priečky, oddeľujúcej kuchyňu od obývacej miestnosti, a urobil z nej akýsi barový pult. Ten pohodlne nahrádza jedálenský stôl a na stoličkách sa musí naozaj super raňajkovať. Osvetlenie kuchyňského priestoru majú na starosti bodové LED svetlá, ešte pridávajúce už tak nezvyčajne riešenému interiéru na zvláštnosti.

 

Čierna podlaha kuchyne za pomoci kombinácie dlaždíc akoby plynule prechádzala do bielej laminátové podlahy v obývačke. Tá opäť nie je príliš veľká, je však v bielej farbe, čo ju aspoň opticky zväčšuje. Čiernobielu obývaciu stenu vrátane konferenčného stolíka dopĺňa čierna rozkladacia sedacia súprava, slúžiaci v noci ako posteľ. Posledným kúskom nábytku je čierny stolík na prácu s počítačom doplnený modernou dizajnovou stoličkou. Koberec pod stolíkom potom pripomína zrnenie televíznej obrazovky.

 

Stena za obývacím setom bola ponechaná čisto biela farba, na tú protiľahlú, pred ktorou stojí sedačka, si majitelia bytu priali vytvoriť niečo neobvyklé. Tvorca interiéru im tam preto nechal namaľovať čiernobiely výjav z diela legendárneho poľského autora komiksov Grzegorze Rosińského .Po jeho zhliadnutí boli vraj nadšený a ja tiež. Pôsobivú čiernu dekoráciu na bielom podklade najdeme tiež na múriku baru, kde bola zvolená rozmerná samolepka s abstraktným motívom.

 

Musím priznať, že z maličkého bytu som odchádzal ohromený. Za pomocou iba dvoch najzákladnejších farieb sa dá vykúzliť naozaj príjemné miesto k žitiu. Trošku som majiteľom závidel a ešte dlho do noci si v štvorcovej sieti grafického programu skúšal najrôznejšie čiernobiele kombinácie.

Nie je knižnica ako knižnica

05.02.2014

Myslím si, že mám oproti väčšine ostatných ľudí výhodu v tom, že moja práca je pre mňa zároveň aj koníčkom. Už od detských rokov ma bavili zaujímavé a pekné veci a akosi prirodzene viac »

Moje pracovný kútik

23.01.2014

Na rozdiel od mnohých iných ľudí mám to šťastie, že moja práca je pre mne zároveň aj zábavou a vlastne aj koníčkom. Vedľa svojich vlastných zákaziek robím tiež niektoré akcie pre jedno viac »

Život so žalúdkom na vode

03.01.2014

Ak si myslíte, že v nasledujúcom texte nájdete spoveď notorického alkoholika, ktorý má kvôli svojej celoživotnej záľube žalúdok neustále " na vode", teda poriadne rozhojdaný, ste veľa viac »

Borut Pahor

V prvom kole zvíťazil Pahor, podľa všetkého sa uskutoční aj druhé

22.10.2017 21:46

Po zrátaní 95 percent odovzdaných hlasov má v slovinských prezidentských voľbách Borut Pahor 47,3 percenta. Ak bude aj druhé kolo, postúpi doň aj bývalý komik Marjan Šarec.

sobotka česko CSSD

Voľby, aké ešte Česko nezažilo

22.10.2017 20:00

Líder ANO sa nachádza v kurióznej situácii. Dosiahol síce výrazný náskok, ale bude mať problém dohodnúť sa na vzniku vlády.

James Toback

Režiséra a scenáristu Tobacka obvinilo z obťažovania 38 žien

22.10.2017 18:58

Prípad sa v mnohých ohľadoch podobá na dávnejšie medializovanú kauzu Harveyho Weinsteina. Aj Toback všetky obvinenia popiera a dokonca tvrdí, že je "biologicky nemožné", aby to bola pravda.

AfD, Alternatíva pre Nemecko

Demonštranti protestujú proti AfD, podľa AfD útočia na demokraciu

22.10.2017 18:21

Nový nemecký parlament sa zíde prvýkrát už v utorok. Medzi jeho 709 poslancami bude aj 92 zástupcov krajne pravicovej AfD.

designlucky

Nielen dalšia stránka na Pravdě :)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 6589x
Priemerná čítanosť článkov: 1098x

Autor blogu

Kategórie