Ak si myslíte, že v nasledujúcom texte nájdete spoveď notorického alkoholika, ktorý má kvôli svojej celoživotnej záľube žalúdok neustále “ na vode“, teda poriadne rozhojdaný, ste veľa vedľa. Na vode sa síce budem pohybovať, ale spoločne so žalúdkom sa tam ocitnú aj všetky ostatné moje orgány a nielen tie. Tento príspevok je totiž venovaný životu na obytné lodi, čiže na hausbótu .
Voda, ako jeden zo základných prírodných živlov, ma odjakživa priťahuje a nebojím sa povedať aj fascinuje. Mám na mysli, samozrejme, vodu prírodnú , ktorá vyviera v horách a kopcoch a postupne sa z nej spájaním pramienkov a potôčikov stáva rieka, občas prerušená hrádzí rybníka alebo priehrady a potom pokračujúce zase ďalej vo svojej púti k oceánu. Voda, bez ktorej by sme našej planéte nehovorili modrá ani zelená, ale skôr hnedá, ak by jej tak vôbec mal kto hovoriť, pretože bez vody by sme tu vo forme, aké sme, vôbec neboli.
Rodičia ma odmalička vychovávali k láske k prírode a skoro každý víkend sme vyrážali spoznávať krásy slovenských hôr i údolí. Tak sme sa raz tiež dostali ku vzdialenému príbuznému z Komárna, ktorý každoročne žil celé leto na hausbótu. Strávili sme u neho na rieke týždeň a ja som bol ako trinásťročný chlapec očarovaný z toho domčeka, ktorý nepotrebuje žiadne základy a dá sa v ňom tak romanticky bývať. Už len tá vec, že po ránu urobíte päť krokov a môžete si zaplávať, je niečo, čo robí v mojich očiach z hausbótu úplný vrchol bývania. K tomu pridajme úžasný výhľad na lúky a lesy, takmer úplnú sebestačnosť takého obydlia a v neposlednom rade aj absenciu otravných susedov a vyjde nám, že hausbót je skrátka „pecka“.
Ten strýko si plávajúci domček z väčšej časti postavil sám a vymyslel si tam rôzne vychytávky ako vstavanú chladničku alebo rozkladacie lôžko a palandu vlastnej výroby. Keď kotvil na svojom obvyklom stanovišti, bral elektriku z rybárskej búdy od kamarátov, ak niekam odplával, poslúžil mu generátor dômyselne ukrytý v podlahe tak, aby čo najmenej rušil svojim zvukom. Dodnes mu tú slobodu závidím a vždy som chcel byť ako on , bohužiaľ mi ale všedný povinnosti zatiaľ niečo také neumožňujú. Snáď raz …
Za dobu, kedy som hausbót uvidel prvýkrát, sa toho dosť zmenilo hlavne z pohľadu úrovne ich technického vybavenia. Rad firiem vám dnes postaví dom na vode priamo na mieru a vybavia ho všetkým, čo si vymyslíte . Veľkú výhodu takého bývania vidím predovšetkým v už vyššie spomínané sebestačnosti. Úžitkovej vody máte všade okolo seba dostatok, stačí ju prehnať filtráciou a môže sa používať, staré ju potom vraciate vyčistenú vďaka zabudovanej ekologickej čistiarni, elektrický prúd si vyrobíte za jazdy a uložíte do akumulátorov, a keď sú prázdne, tak poslúži centrála alebo solárne panely a nič viac vlastne nepotrebujete. Teda okrem toh , že je potrebné raz za čas nakúpiť zásoby. Ale to musí urobiť aj ľudia na pevnine, vy však narozdiel od nich ušetríte pekné peniaze za nájom a energie . Navyše na hausbótu rozhodne nie je toľko práce ako trebárs na rodinnom domčeku alebo víkendové chate, takže sa môžete vo chvíľach voľna pokojne venovať napríklad rybárčenie bez výčitiek svedomia, že ste niečo nedokončili alebo zanedbali.
Život v dome na vodnej hladine má samozrejme aj svoje nevýhody. Keď opomenieme pomerne skromný odkladací priestor, ktorý však ľuďom neshromažďujícím zbytočné majetky bohato postačí, tak je to v našich zemepisných podmienkach predovšetkým zima, spojená s nutným vykurovaním. Klasické gamatky na drevo a uhlie nahrádzajú moderné ohrievače treba na propán – bután, vždy je ale nutné nejakým spôsobom kúrenie dostať na palubu. Hladina tiež občas zamrzne, čo môže skončiť aj poškodeným pontónu od ľadových krýh, o strašidelných ranách z praskajúceho ľadu nehovoriac. Vôbec najväčšou hrozbou pre hausbóty sú potom povodne, ale v prípade včasného varovania sa dá aj v tomto prípade zbytočným škodám.
Nech počítam, ako počítam, v prípade bývania na vode u mňa vysoko prevažujú plusy nad mínusmi. Verím , že sa mi môj sen raz splní a vyrazím v ústrety dálkám a slobode na svojom vlastnom hausbótu. Tak plnou parou vpred!
Celá debata | RSS tejto debaty